XV. všesokolský slet 2012

Logo sletu 2012Hlavní dny XV. všesokolského sletu byly letos orámovány daty 1. a 6. července. Ovšem jen těžko se všechny akce spojené se sletem a s oslavami 150 let existence Sokola dají uskutečnit v jednom týdnu, a tak již v září 2011 jsme se mohli účastnit Sletové štafety s cílem v Tyršově domě, v březnu 2012 odstartovalo slavnostně oslavy veřejným zasedáním předsednictvo České obce sokolské a od dubna do června se vedle tradičních oblastních sletů nově konaly i krajské prezentace za podpory hejtmanů jednotlivých krajů. Ale nyní zpět ku Praze…

Už s posledním červnovým dnem se začala metropole plnit účastníky všesokolského sletu, začali se zde sjíždět sokolové nejen ze všech koutů naší republiky, ale nemalá část patřila i zástupcům sokolských žup ze zahraničí. 1. července dopoledne si pak sokolové doslova obsadili část Starého města – vedla zde totiž trasa tradičního sletového průvodu, odpoledne pak začaly na tréninkových hřištích první secviky... V rámci sletových dní se konala však i řada kulturních vystoupení, divadelních představení a sportovních prezentací. Největší z nich – Sokol Gala – proběhla 3. července v holešovické Tipsport Aréně a tak jako sletový průvod i z této akce vysílala Česká televize přímý přenos.

Skladba Česká suita na stadionu v Opavě

Hlavní sletové dny přišly na řadu již tradičně spolu s červencovými státními svátky 5. a 6. července a poprvé od roku 1920 se domovem sokolských hromadných skladeb nestal Strahov, ale Synot Tip Aréna neboli Eden ve Vršovicích. První program sletových hromadných vystoupení probíhal večer 5. července od 21 hodin – za silné nepřízně počasí probíhal jak slavnostní nástup a zahájení, tak i více než polovina z 11 skladeb. Druhý program se konal další den odpoledne – to se zase pro změnu předvedlo slunce a rozpálilo jak plochu, tak sedačky. I zde se předvedlo celkem 11 skladeb, (5 z nich si užilo účinkování na obou programech) a na závěr, který byl zároveň slavnostním ukončením celého sletu, se na ploše sešli zástupci všech skladeb.

Skončením jednoho sletu však činnost sokolů nekončí – vedení ČOS již začíná připravovat příští slet, který se bude konat za dalších šest let, ve významném roce pro naši republiku, v roce 2018. A cvičenci? Ti se zdokonalují ve všemožných oblastech ve svých jednotách tak, aby byli stále tak čilí a zdraví, bez ohledu na věk!