Sokolská stráž

Reprezentuje bohatou sokolskou historii Sokola v současných (historických) krojích včetně vlajkonošů s prapory a s originálním vystupováním na pietních aktech, v čestných strážích a vůbec při významných akcích spojených s historickými událostmi minulosti. K této roli máme profesionální výcvik Hradní stráže.

Sokolská jednotka - Milostovice

Pokud se s námi chcete potkat, sledujte aktuální pozvánky. Rovněž přijímáme pozvánky podobně zaměřených organizací na hostování, rádi se zúčastníme.

V obrozené sestavě nás můžete potkat na akcích od roku 2012, kdy jsme přebrali pomyslnou štafetu po svých předchůdcích, kteří reprezentovali Obec sokolskou po několik desetiletí. Tímto bychom chtěli vzdát hold bratru Brázdovi a bratru Vičanovi, kteří tuto čestnou funkci vykonávali před námi.

Sokolská jednotka v Husově sadu v Ostravě

Pozvánky na akce, případně další komunikaci přímo s námi vyřídíte na emailu: ivo.kostecky@sokol-ostrava.cz

V roce 2018 navštívíme:

• Vzpomínka na oběti Holokaustu - pomník Dr. Milady Horákové 11:00 - 26.1.2018
  • Připomínka sedmidenní války 28.1.2018 v Orlové
  • Sokolská společenská událost 10.3.2018 - Praha Karolinum
  • Připomínka obsazení Ostravy 14.3.2018 - ul. 30. dubna v 15:00
  • Průvod městem k oslavám osvobození (29.4.)
  • Pietní akt k výročí osvobození Ostravy (30.4.) (link)
  • Krajský sokolský slet Ostrava 2. - 3.6.2018 (průvod, zahájení hromadných sladeb)
  • Program muzejní noci Ostrava na Prokešově náměstí 9.6.2018
  • Krajský sokolský slet Přerov (16.6.) - průvod městem
  • Přivítání TGM na Radhošti a zapálení svatojánských ohňů (23.6.)
  • XVI. Všesokolský slet Praha (průvod, zahájení pódiových skladeb v TD, zahájení Sokol Gala, slavnostní zahájení hromadných cvičení)
  • Prázdninová oprava vestibulu sokolovny
  • Městské slavnosti v Opavě-Vávrovicích (25.8.)
  • Československý festival Praha (8.-9.9)
  • Výcvik nových členů Sokolské stráže (4. - 6.9.)
  • Posletové odpoledne v Nové Bělé (23.9.)
  • Branný den Olomouc (22.9.)
  • 28.9. 100 let republiky ve Frýdku-Místku (reportáž, foto)
  • 29.9. Bojová ukázka Za Československo v Chotěbuzi (foto) (video 5:23)
  • 8.10. Památný den sokolstva
  • 27.10. 100 let republiky v Ostravě
  • 28.10. Pietní akty ke Dni vzniku samostatného československého státu v Ostravě a Opavě
  • 11.11. Den válečných veteránů 2018
  • 17.11. Den boje za svobodu a demokracii, pietní akt v Nové radnici v Ostravě

V roce 2017 jsme navštívili:

V roce 2016 jsme navštívili:

V roce 2015 jsme navštívili:

V roce 2014 jsme navštívili:

A že v udržování tradic i hodnot nejsme za Ostravu sami se můžete dočíst i v tomto článku popisující slavnostní dekorování sokolského praporu na Pražském hradě v prosinci 2014 i dále na stránce.

Sokolové na Pražském hradě

Na závěr bychom také chtěli poděkovat všem, kteří nám věnovali nějakou součást výstroje, od kompletního kroje, přes boty po různé drobnosti. Pomáháte nám udržovat tradici!

Zástupci naší jednoty úspěšně absolvovali cvičení s Hradní stráží v pořadových úkonech. Dokáží nyní vystupovat přesně podle současného protokolu a zvyklostí při svátečních a pietních aktech. Mimojiné dokáží tuto problematiku školit i u vás v jednotách.

Sokolská stráž je nyní v celé České obci sokolské aktuální téma. Například v časopise eSokol (06/2015) vyšel tento rozhovor s bratrem Otáhalem:

eSokol 06/2015 Sokolská stráž

28.10.2015 výročí republiky